Politikon

internetový deník nejen o politice

Karel Vašíček: Volební preference červenec 2011

Politikon opět pokračuje v pravidelných telefonických průzkumech volebních preferencí. Tentokrát jsme oslovili vzorek 1 000 respondentů náhodně vygenerovaných mobilních čísel tak, aby součet odpovědí činil tisíc. Do výpočtu jsme nezahrnuli neúspěšná volání, ale pouze dovolané respondenty, kteří odpověděli na otázku. Do poslední kolonky Ostatní jsme zařadili odpovědi “Nevím” a “Ještě nevím”, naopak jsme naprosto vyřadili hlasy těch, kteří odpověděli, že k volbám nepůjdou, protože by tento výsledek zkresloval voličské preference, když takoví voliči ve skutečnosti k volbám nepůjdou.

Vítězství ČSSD nebylo překvapením, role protestní strany proti pravicové vládní koalici jí přináší automaticky největší počet hlasů. Rovněž výsledek ODS je podle nás optimistický, protože se blíží takřka volebnímu výsledku v roce 2010 a ODS dosud nepropadla pod psychologickou hranici 15 %.

Třetí KSČM signalizuje nárůst obliby konzervativní levicové strany, stejně tak stabilní podpora TOP09 naznačuje, že TOP09 neskončí jako svého času Unie svobody.

Ostatní politické strany nevykazují zdaleka tak přesvědčivé výsledky. Nejsilnější je dnes KDU-ČSL, kterou by volilo 4,4 % hlasů a byla by tak nejblíže pětiprocentní uzavírací klauzuli při volbách do Poslanecké sněmovny.

Z tohoto pohledu nevyznívá špatně ani výsledek Věcí veřejných, které skončily s 3,8 % voličů jako druzí před branami virtuální sněmovny. Oproti tomu výsledek Suverenity – 3,2 % značí stabilní voličskou podporu a ukazuje, že Suverenita zakotvila v českém politickém systému, i když zatím pod uzavírací klauzulí.

Další strany jsou opět s výrazným odskokem od výše jmenovaných. Nejsilnější je Strana zelených, kterou by volilo 1,9 % voličů, rovněž Nezávislí s 1,6 % představují brand vhodný k marketingovému uchopení.

Překvapením není ani 1,4 % pro Dělnickou stranu sociální spravedlnosti. Té by tak těsně unikl státní příspěvek za účast ve volbách. Také Česká pirátská strana atakovala se svým výsledkem 1,1 % procentní podporu voličů.

SPOZ – Zemanovci se umístili s 0,4 % takřka na konec seznamu a je zjevné, že ztratili elektorát z roku 2010. Rovněž 0,3 % pro Pravý blok, stranu Petra Cibulky a Míly Jebavé představuje hodně slabý výsledek.

Poslední stranou, kterou jmenoval jeden jediný respondent je Strana svobodných občanů, kterou by tedy v našem průzkumu volilo 0,1 % voličů. Zbývající respondenti odpověděli, že ještě nevědí, koho budou volit, ale půjdou k volbám.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Information

This entry was posted on July 31, 2011 by in Volební preference.
%d bloggers like this: